Zatwierdzanie projektów prac geologicznych, których wykonanie nie wymaga uzyskania koncesji.

Zatwierdzanie projektów prac geologicznych, których wykonanie nie wymaga uzyskania koncesji.

Wymagane dokumenty:

"Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt prac geologicznych".
Załączniki:
  • Projekt prac geologicznych zawierający informacje wyszczególnione w art. 32 ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze tj.
    1. Cel zamierzonych prac, sposób jego osiągnięcia wraz z określeniem rodzaju wymaganej dokumentacji geologicznej,
    2. Harmonogram prac,
    3. Przestrzeń, w obrębie której mają być wykonywane prace geologiczne,
    4. Przedsięwzięcia konieczne ze względu na ochroną środowiska, w tym zwłaszcza wód podziemnych, oraz sposób likwidacji wyrobisk, otworów wiertniczych, rekultywacji gruntów i środki mające na celu zapobieżenie szkodom.

rojekt prac geologicznych musi być wykonany zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2001r. w sprawie projektów prac geologicznych (Dz. U. Nr 153, poz.1777).
Projekt składa się w 4 egzemplarzach.

Opłaty:

Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635) opłata skarbowa wynosi 10 zł.
Dowód zapłaty należy załączyć do wniosku.

Podstawa prawna:

Art. 32, 33 i 103 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (t.j.Dz. U.z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 ze zmianami).

Uwagi:

Starosta jest organem właściwym do zatwierdzanie projektów prac geologicznych, których wykonanie nie wymaga uzyskania koncesji dotyczących:
  • Ujęć wód podziemnych, w tym ujęć źródeł naturalnych i odwodnień budowlanych, jeżeli udokumentowane zasoby lub przewidywana wydajność nie przekracza 50 m3/h,
  • Określenia warunków hydrogeologicznych w związku z:
    • projektowaniem odwodnień do wydobywania kopalin pospolitych ze złóż o powierzchni nie przekraczającej 2 ha lub przewidywanym rocznym wydobyciu nie przekraczającym 20.000 m3,
    • projektowaniem odwodnień budowlanych otworami wiertniczymi,
    • projektowaniem inwestycji mogących zanieczyścić wody podziemne, za wyjątkiem inwestycji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko , dla których obowiązek sporządzania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wynika za przepisów prawa ochrony środowiska,
  • Badań geologiczno-inżynierskich w zakresie nie zastrzeżonym dla Marszałka Województwa i Ministra Środowiska.