Udzielanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin pospolitych na obszarze nie przekraczającym 2ha i rocznym wydobyciu do 20 000 m3.

Udzielanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin pospolitych na obszarze nie przekraczającym 2ha i rocznym wydobyciu do 20 000 m3.

Wymagane dokumenty:

"Wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin" zawierający informacje wymagane przepisami art. 18 i 19 ustawy Prawo geologiczne i górnicze tj.:
  1. oznaczenie wnioskodawcy, jego siedziby i adresu,
  2. określenie numeru w rejestrze przedsiębiorców lub w ewidencji działalności gospodarczej,
  3. określenie rodzaju i zakresu wykonywania działalności gospodarczej , na którą ma być udzielona koncesja,
  4. określenie prawa wnioskodawcy do terenu (przestrzeni), w ramach którego projektowana działalność ma być wykonywana, lub prawa, o ustanowienie którego ubiega się wnioskodawca,
  5. określenie czasu, na jaki koncesja ma być udzielona, wraz ze wskazaniem daty rozpoczęcia działalności,
  6. określenie środków, jakimi dysponuje podmiot ubiegający się o koncesję w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem.

Dane objęte wnioskiem należy uzupełnić dowodami ich istnienia , w szczególności przez załączenie załączników graficznych sporządzonych zgodnie z wymaganiami dotyczącymi map górniczych.
Dodatkowy załącznik: projekt prac geologicznych, spełniający wymogi Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2001r. w sprawie projektów prac geologicznych (Dz. U. Nr 153, poz. 1777.) - 4 egzemplarze.

Opłaty:

Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r o opłacie skarbowej ( Dz.U. Nr 225, poz. 1635) opłata skarbowa wynosi 616 zł.
Dowód zapłaty należy załączyć do wniosku.

Podstawa prawna:

Art. 15 ust. 1, pkt.1, art. 16 ust. 2a i art. 103 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 ze zmianami).

Uwagi:

Koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie kopalin pospolitych udziela starosta, jeżeli jednocześnie spełnione są następujące wymagania:
  • obszar zamierzonej działalności nie przekroczy powierzchni 2 ha,
  • wydobycie kopaliny w roku kalendarzowym nie przekroczy 20 000 m3,
  • działalność będzie prowadzona bez użycia materiałów wybuchowych.